Home Snowboarding Legendary Banked Slalom 2014 Results

Legendary Banked Slalom 2014 Results

0

2014 Legendary Banked Slalom at Mt. Baker Ski Area

Screen Shot 2014-02-10 at 12.47.45 PM

The results are in! First, some notes about how the race went down this year…

For the first time ever, the Legendary Banked Slalom course extended to the top of Chair 8. While the reasons behind the move were unfortunate (not enough snow to extend the race down to the “Toilet Bowl” turn), the results were pretty cool. Mountain personnel dug a trench with an excavator, then built a bridge with 2x6s and covered it with snow so that people disembarking from Chair 5 could ski over the course and competitors had to snowboard under the bridge through a tunnel. The bridge made for a great photographer’s perch and the tunnel was apparently an added challenge to an already tough course.

A couple guys I met on Chair 8 who just missed getting into the finals said the transition from the flowy top of the course to the middle section was like hitting a reset button, because the course went uphill through the tunnel and racers couldn’t see what was on the other side. As always, the race was exciting to watch – hero turns with a healthy dose of spills, and plenty of cheering from the peanut gallery.

Find the winners and the top ten from each category below. For the full results, visit lbs.mtbaker.us

Winners:

Pro Men
Harry Kearney 1:43.35 Norwood, Colorado 20
Pro Women
Marie-France Roy 2:00.78 Les Eboulements, Quebec 30
Pro Masters
Pat Abramson 1:50.48 Boulder, Colorado 41
Pro Women Masters
Marni Yamada 2:02.64 Seattle, Washington 35
Next Generation
Jaydn Chomlack 2:07.76 Whistler, British Columbia 11
Juniors
Hank Kennedy 1:54.02 Glacier, Washington 15
Younger Amateurs
Jacob Krugmire 1:57.66 University Place, Washington 17
Older Amateurs
Spencer Cordovano 1:51.20 Hailey, Idaho 26
Women Amateurs Martina Nemcova 2:03.42 Boulder, Colorado 23
Women Masters
Kelly Edmonds 2:09.33 Shoreline, Washington 34
Masters
Scott Reynolds 1:51.67 Rossland, British Columbia 31
Mid Masters
Tim Gallagher 1:58.35 Mammoth Lakes, California 44
Grand Masters
Jay Moore 2:01.01 Bozeman, Montana 50

Pro men top ten:

1 Harry Kearney 1:43.35 1:44.38 1:43.35 Norwood, CO 20
2 Sylvain Duclos 1:44.18 1:44.18 1:58.41 Squaw Valley, CA 35
3 Seth Wescott 1:45.87 1:46.24 1:45.87 Carrabassett, ME 37
4 Pat Holland 1:45.88 1:47.06 1:45.88 Sandpoint, ID 31
5 David Speiser 1:45.93 1:47.36 1:45.93 Oberstdorf, DE 33
6 Josh Dirksen 1:45.98 1:48.52 1:45.98 Bend, OR 37
7 Lucas DeBari 1:46.100 1:46.100 1:46.53 Glacier, WA 25
8 Blair Habenicht 1:46.106 1:46.73 1:46.106 Seattle, WA 31
9 Terje Haakonsen 1:46.37 1:46.37 DQ Oslo, NORWAY 40
10 Temple Cummins 1:46.94 1:46.96 1:46.94 Agnew, WA 39

Pro Women top ten:

1 Marie-France Roy 2:00.78 2:03.28 2:00.78 Les Eboulements, QB 30
2 Dominique Vallee 2:01.15 2:01.15 2:03.44 Vancouver, BC 32
3 Naoko Araki 2:02.33 2:02.33 2:09.67 Nagano, JP 29
4 Desiree Melancon 2:02.65 2:03.19 2:02.65 Riverside, CA 26
5 Colleen Quigley 2:03.67 2:16.84 2:03.67 Groton, MA 29
6 Kimmy Fasani 2:04.34 2:08.02 2:04.34 Mammoth Lakes, CA 29
7 Callan Chythlook-Sifsof 2:05.25 2:18.18 2:05.25 Girdwood, AK 24
8 Michelle Brodeur 2:05.73 2:12.46 2:05.73 Calgary, AB 24
9 Bryn Valaika 2:11.73 2:11.73 DQ Laguna Beach, CA 21
10 Maribeth Kramer 2:14.19 2:14.19 2:15.51 June Lake, CA 34

Pro Masters top ten:

1 Pat Abramson 1:50.48 1:52.27 1:50.48 Boulder, CO 41
2 Blue Montgomery 1:50.71 1:50.71 1:56.95 West Seattle, WA 39
3 Marcel Dolak 1:52.79 1:53.73 1:52.79 Redmond, WA 36
4 Kevin Eichner 1:55.51 1:55.51 DQ Winnemuca, NV 37
5 Jonathan Martens 1:55.52 1:55.77 1:55.52 Bellingham, WA 35
6 Billy Anderson 1:55.70 1:55.70 2:01.60 Stowe, VT 36
7 Jason Loeb 1:56.41 1:56.57 1:56.41 Bellingham, WA 42
8 David Sypniewski 1:56.77 1:59.43 1:56.77 Leucadia, CA 42
9 Cory Smith 1:58.00 1:58.81 1:58.00 Ketchum, ID 40
10 Chad Kummerow 1:58.95 1:58.95 DQ Austin, TX 39

Pro Women Masters

1 Marni Yamada 2:02.64 2:05.40 2:02.64 Seattle, WA 35
2 Sarris McComb 2:04.55 2:04.55 DQ Missoula, MT 35
3 Barrett Cummins 2:05.87 2:05.87 2:18.84 Sequim, WA 43
4 Marguerite Cossettini 2:07.48 2:14.64 2:07.48 khancoban, AU 45
5 Megs Pischke 2:19.28 2:23.19 2:19.28 squamish, BC 43
6 Tanya Simonson 2:22.17 2:26.96 2:22.17 Big Sky, MT 34

Next generation

1 Jaydn Chomlack 2:07.76 2:10.53 2:07.76 Whistler, BC 11
2 Mac Malkoski 2:08.99 2:10.88 2:08.99 Seattle, WA 10
3 Zakk Harman 2:11.15 2:19.28 2:11.15 North Vancouver, BC 11
4 Caleb Chomlack 2:16.58 2:18.47 2:16.58 Whistler, BC 10
5 Brendan Keuling 2:19.66 2:19.66 5:16.57 Whistler, BC 11

Juniors

1 Hank Kennedy 1:54.02 1:55.47 1:54.02 Glacier, WA 15
2 Cody Warble 1:55.34 1:59.06 1:55.34 Edwards, CO 14
3 Keala Cole 1:56.70 1:59.52 1:56.70 edmonds, WA 12
4 Milo Malkoski 1:59.09 2:02.18 1:59.09 Seattle, WA 13
5 Jonas Harris 2:02.03 2:02.03 2:02.56 Draper, UT 15
6 Matteo Soltane 2:09.21 2:09.31 2:09.21 Seattle, WA 14

Younger amateurs

1 Jacob Krugmire 1:57.66 1:57.66 2:09.37 University Place, WA 17
2 Jackson Scanlan 2:00.65 2:13.40 2:00.65 Bellingham, WA 19
3 Odin Barnett 2:01.50 2:01.50 DQ Bellingham, WA 19
4 Nate Steinkamp 2:02.68 2:02.68 2:20.50 Bellingham, WA 17
5 Keith Dixon DQ DQ DQ Bellingham, WA 19

Older amateurs

1 Spencer Cordovano 1:51.20 1:51.20 1:53.39 Hailey, ID 26
2 Chad Cremers 1:53.37 1:53.37 1:54.19 Bozeman, MT 25
3 Adam Drost 1:55.47 DQ 1:55.47 Salt Lake City, UT 25
4 Chris Luzier 1:55.68 1:55.68 1:57.43 Bend, OR 28
5 Nate Kewin 1:56.30 1:56.30 1:56.65 Vancouver, BC 29
6 Joshua Warnick 1:57.50 1:58.62 1:57.50 Bellingham, WA 23
7 Bryce Yamasaki 1:58.18 2:00.96 1:58.18 Bellingham, WA 21
8 Timmy Taussig 1:58.23 1:58.23 2:00.06 Mamaroneck, NY 21
9 Michael Anderson 1:58.25 1:58.40 1:58.25 Bellingham, WA 26
10 Daniel Sandberg 1:59.08 1:59.08 1:59.69 Bellingham, WA 27

Women amateurs

1 Martina Nemcova 2:03.42 2:03.42 2:06.52 Boulder, CO 23
2 Rel Friedman 2:04.99 DQ 2:04.99 Breck, CO 29
3 Isabella Gomez 2:07.71 2:07.71 2:09.56 Issaquah, WA 12
4 Leah Pappajohn 2:12.32 2:16.67 2:12.32 Bellingham, WA 26
5 Hilary Mason 2:14.96 DQ 2:14.96 Wenatchee, WA 29
6 Caley Vanular 2:18.23 2:20.52 2:18.23 Whistler, BC 23
7 Zoë Vernon 2:22.80 DQ 2:22.80 Bellingham, WA 22

Women Masters

1 Kelly Edmonds 2:09.33 2:09.79 2:09.33 Shoreline, WA 34
2 Sarah Taylor 2:12.94 2:12.94 2:22.20 Girdwood, Ak 36
3 Christine Zander 2:14.39 2:14.39 DQ Glacier, WA 45
4 Janean Soltis 2:20.54 DQ 2:20.54 Bozeman, MT 33

Masters

1 Scott Reynolds 1:51.67 1:51.98 1:51.67 Rossland, BC 31
2 Chris Bowlin 1:51.78 1:51.78 1:54.34 Bellingham, WA 34
3 Mathew Galina 1:51.97 1:51.97 1:54.52 Whitby, ON 33
4 Adam Haynes 1:52.71 1:52.71 1:55.04 Bend, OR 36
5 Ryan Nelson 1:52.82 1:53.44 1:52.82 Bellingham, WA 34
6 Christopher Coralline 1:53.04 1:53.51 1:53.04 kirkland, WA 31
7 John Kaiser 1:53.89 1:53.89 DQ Ketchum, ID 38
8 Andrew Winn 1:54.21 1:54.21 1:55.67 Bellingham, WA 34
9 Frankie Devlin 1:56.04 1:57.58 1:56.04 Maple Falls, WA 30
10 Hugh Black 1:56.88 1:56.88 1:57.29 Whiterfish, MT 35

Mid Masters

  2nd
1 Tim Gallagher 1:58.35 1:58.35 2:00.91 Mammoth Lakes, CA 44
2 Mike Cummins 1:59.58 2:00.70 1:59.58 Olympia, WA 44
3 Waylon Edwards 2:00.51 2:00.51 2:02.06 Halifax, NS 42
4 Dave Wray 2:00.62 2:00.62 2:02.47 Portland, OR 46
5 Patrick Kennedy 2:01.48 2:01.48 2:03.75 Kendall, WA 42
6 Kenton Carruth 2:02.18 2:02.18 2:06.43 ketchum, ID 43
7 Marco Rubeo 2:02.26 2:03.59 2:02.26 Truckee, CA 45
8 Benjamin Pellegrino 2:02.67 2:02.67 2:02.71 Salt Lake City, UT 44
9 Erick Vines 2:02.99 2:02.99 2:15.23 Butte America, MT 41
10 Tony Perez 2:03.42 2:03.42 2:16.20 Denver, CO 44

Grand Masters

1 Jay Moore 2:01.01 2:07.53 2:01.01 Bozeman, MT 50
2 Luke Edgar 2:05.43 2:09.76 2:05.43 Park City, UT 51
3 John Woods 2:19.71 2:19.71 DQ Glacier, WA 50
4 Randy Haugen 2:27.62 2:30.97 2:27.62 Bellingham, WA 52